baza filmów

szukaj

Werdykt i podsumowanie 34. MFFMW Ale Kino!

Wyniki Jury Nauczycieli i podsumowanie festiwalu Ale Kino! w słowach jednej z członkiń Jury, nauczycielki z programu NHEF.

Nagrodę Jury Nauczycieli otrzymuje film pt. „Pułapka” (reż. Jayaraj Rajasekharan Nair, Indie 2015).

Pułapka” to opowieść wyjątkowa pod wieloma względami. W ocenie Jury Nauczycieli jest to szczególny film festiwalu Ale Kino!, otwiera skarbnicę tematów do poruszenia z Młodymi Widzami. Pozwala zaprojektować cykl zajęć języka polskiego, plastyki, etyki, przyrody, lekcji wychowawczej.

Niewątpliwym walorem filmu jest przepięknie pokazany krajobraz Indii, który wzbudza chęć poznawania świata i innych kultur. Relacja głównego bohatera z dziadkiem stanowi przykład wartości rodziny w życiu każdego młodego człowieka. Reżyser podejmuje wciąż aktualny problem wykorzystywania dzieci do pracy i nierównego dostępu do edukacji.

„Pułapka” skłania do refleksji, wzrusza i nie daje o sobie zapomnieć.

Jury Nauczycieli podjęło decyzję o wyróżnieniu jednego z filmów.

Wyróżnienie dla filmu „Nazywam się Cukinia” (reż. Claude Barras, Francja, Szwajcaria 2016) za stworzenie pięknej galerii postaci i wyjątkową zdolność mówienia o trudnych tematach w sposób przystępny dla młodych ludzi.

Jury Nauczycieli:
Ewelina Krzysztoń
Katarzyna Wiktorowska
Justyna Kusaj-Stefańska
Maciej Dowgiel
Piotr Świdziński

Warto wspomnieć, że film przez nas wybrany otrzymał także Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich, a film przez nas wyróżniony Nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Filmów Dla Dzieci (ECFA).

Wprawdzie reżysera „Pułapki” nie było z nami, otrzymaliśmy jednak, dzięki możliwościom współczesnej technologii, film z pozdrowieniami i podziękowaniem.

Po pięknej gali zamknięcia Festiwalu czas zdjąć plakietkę z napisem JURY i wrócić do moich uczniów, z którymi wartościowy świat kina edukacyjnego będziemy wspólnie odkrywać z każdym kolejnym seansem.

Pragnę serdecznie podziękować za wybranie mojej skromnej osoby do fantastycznej i emocjonującej przygody, jaką dane mi było przeżyć wraz z całym, cudownym Jury Nauczycieli oraz wyjątkowym opiekunem - Panem Marcinem.

Dwudziestu ośmiu filmów, w tym polskich premier, jakie mogłam zobaczyć, licznych spotkań z twórcami z różnych stron świata, reżyserami, producentami, aktorami, wspólnych rozmów podczas śniadań i lunchy, emocjonujących obrad oraz każdej chwili podczas której wymienialiśmy się spostrzeżeniami i refleksjami dotyczącymi filmów nigdy nie zapomnę.

Justyna Kusaj-Stefańska

Podsumowując mój udział jako nauczyciela, koordynatora oraz jurora chciałam zaznaczyć, że wartość tego wydarzenia jest w moim odczucia nieoceniona i przekroczyła wszelkie moje wyobrażenia. Spotkałam mądrych i doświadczonych w swoich dziedzinach, ludzi kina, obejrzałam fascynujące i przemyślane filmy, które nie dają o sobie zapomnieć. Zyskałam także świadomość jak potężne narzędzie do pracy posiadam, mogłam nauczyć się jak obrazy przekładać na słowa oraz konstruktywnie dzielić się swoimi wrażeniami. Poznałam ciekawych i otwartych ludzi i mogłam przez chwilę stać się częścią magicznego świata filmu.

Nigdy nie zapomnę tego, co zobaczyłam i odczułam podczas tego festiwalu.
Dziękuję za piękny pobyt, zostałyśmy wspaniale ugoszczone, miałyśmy serdecznego i oddanego opiekuna.
Dzięki debiutowi w roli jurora poczułam, że kocham ten świat pełen obrazów i kreatywnych ludzi-świat kina.

Katarzyna Wiktorowska

Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2010-2015 Regulamin serwisu »