baza filmów

szukaj

MFFMW Ale Kino! - Jury Nauczycieli przybliża kolejne festiwalowe filmy

Za nami półmetek festiwalu Ale Kino! który podpatrujemy okiem nauczycieli, którzy uczestniczą w pracach Jury

Kolejne dni podnoszą coraz wyżej poprzeczkę. Dyskusje wśród Jury Nauczycieli stają się bogatsze o nowe obrazy, tematy oraz emocje. Każdy film jest źródłem niepowtarzalnych refleksji i pomysłów na ciekawe i inspirujące cykle lekcji.

Film „Abulele” produkcji izraelskiej to historia chłopca uwikłanego w męczące poczucie odpowiedzialności za śmierć brata, samotnego, bo nie do końca rodzice są dla niego wsparciem. Odnajduje go w tej trudnej sytuacji czarny, włochaty stwór, o oczach dobrych i łagodnych, który ma do spełnienia misję. Film pełen jest scen akcji, co dynamizuje na pewno oglądaną historię.

Druga film konkursowy pt. „Rauf” to turecka opowieść o chłopcu, który z szacunkiem podchodzi do otaczającej go rzeczywistości. Piękne obrazy górzystych terenów Kurdystanu,, na tle których opowiedziana jest historia Raufa, wzorcowe postawy, niezwykła subtelność w mówieniu o życiu codziennym oraz wojna, która zabiera najbliższych to pokrótce obrazy z tego filmu. Symbolika towarzyszy wielu ujęciom, co czyni ten film naprawdę poruszającym i refleksyjnym.

Środowe projekcje mnie pozytywnie zaskoczyły swą różnorodnością, jednak nadal mam w głowie obrazy z filmu pt. „Pułapka” (produkcja indyjska). Cudowna opowieść o ośmioletnim chłopcu, który po śmierci rodziców jest wychowywany przez dziadka. Nie ma w tym filmie ani jednej nieprzemyślanej sceny, od początku do końca jest filozoficzną lekcją na temat tego, na co składa się ludzka egzystencja. Piękno przyrody, głębokie przemyślenia i muzyka tworzą cudowny klimat tego filmu. To skarbnica tematów, jakie można poruszać z uczniami po obejrzeniu filmu. Rewelacyjny materiał do pracy.

Dzień, w którym mój ojciec stał się krzakiem” to antywojenny film opowiadający historię dziewczynki, której ojciec z zawodu jest piekarzem, prowadzi rodzinną cukiernię z babcią bohaterki. Pewnego dnia wybucha wojna „tych” z „tamtymi” i musi opuścić dom by wyruszyć na wojnę. Matka dziewczynki mieszka za granicą i ma z nią kontakt wyłącznie telefoniczny. Na początku jest pokazana sielanka życia codziennego ojca i córki. Po wybuchu konfliktu zbrojnego przedstawiony jest dramat małego człowieka, który nie rozumie konsekwencji tego, co się dzieje wokół. Przejaskrawione obrazy pokazują jak człowiek staje się mały, ale też okrutny i niewyrozumiały, kiedy może decydować o losie drugiego człowieka.

Katarzyna Wiktorowska

Czwarty dzień pracy Jury Nauczycieli... Coraz więcej projekcji filmowych oraz myśl, że wybrano nas do roli szczególnej, jedocześnie jednak niezwykle trudnej.

Pułapka” to opowieść wyjątkowa pod wieloma względami. Wrażliwe dziecko, kochający dziadek, piękno życia w zgodzie z naturą oraz twarde realia Indii skłaniają do refleksji nad tym, jak podobne są potrzeby dzieci na całym świecie, a jak bardzo różnić się może ich dzieciństwo. To bardzo ważny film tego Festiwalu, otwiera skarbnicę tematów do poruszenia z młodymi widzami.

Dzień, w którym mój ojciec stał się krzakiem” jest spojrzeniem dziecka na konsekwencje wybuchu wojny. W miasteczku małej Tody nagle pojawiają się żołnierze, szkoła zostaje zamknięta, a ukochany tata otrzymuje powołanie do wojska. Robi się niebezpiecznie, dlatego babcia postanawia wysłać Todę w daleką podróż do mamy, której dziewczynka nie widziała od lat... Czy uda się  poukładać świat i znów cieszyć się życiem?

Justyna Kusaj-Stefańska

Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2010-2015 Regulamin serwisu »