program 2018/19

o projekcie

 naglowek

EKRAN 2.0 to internetowy pakiet lekcji filmowych przeznaczony dla nauczycieli gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Będzie on dostępny po zalogowaniu, równolegle na stronach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej (NHEF) www.nhef.pl oraz w edukacyjnej bibliotece multimedialnej Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA) NINATEKA EDU www.nina.gov.pl.

Projekt powstał w oparciu o książkową wersję pakietu, która trafiła do kilku tysięcy szkół w Polsce. Pozytywne recenzje i ogromne zainteresowanie skłoniły organizatorów do stworzenia wersji online.

W skład zestawu wchodzą scenariusze lekcji, karty pracy i prezentacje multimedialne wraz z fragmentami filmów ilustrującymi tematy poruszane w EKRANIE 2.0. Rozszerzona wersja materiałów dydaktycznych, stworzona przez ekspertów w dziedzinie filmu i edukacji filmowej obejmuje zagadnienia m.in.: struktury i narracji filmowej, zniekształceń rzeczywistości w obrazie filmowym, filmu jako źródła historycznego czy pojęcia audiowizualności. W oparciu o EKRAN 2.0 można poprowadzić zajęcia języka polskiego, wiedzy o kulturze, wiedzy o społeczeństwie czy godziny wychowawczej.

Wszystkie tematy poruszane w scenariuszach korespondują z podstawą programową, a każdy element lekcji został rozpisany, umożliwiając sprawne przeprowadzenie zajęć w wyznaczonym czasie. Pakiet był przygotowany we współpracy z nauczycielami gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, praktykami edukacji, którzy proponują różnorodne i atrakcyjne formy pracy z młodzieżą, inicjują kontakt z ambitnym kinem, a także zaszczepiają w uczniach pasję do filmu. Przy pomocy elektronicznych zestawów nauczyciele wcielą się w rolę mentora oraz przewodnika po świecie sztuki filmowej. Zapoznają młodzież szkolną m.in. z rodzajami i gatunkami filmowymi, z zagadnieniami przełamywania tych konwencji we współczesnym kinie, subiektywności przekazów dokumentalnych, a także z kolejnymi etapami powstawania filmu.

Dostęp do niego mogą mieć wszyscy nauczyciele, którzy pracują w szkole i zarejestrują się na stronie www.nhef.pl lub www.nina.gov.pl.

Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2010-2015 Regulamin serwisu »