archiwum

baza filmów

szukaj

o projekcie

W Polsce rośnie liczba osób, które aktywnie działają w miejscu swojego zamieszkania i interesują się potrzebami innych! Chcielibyśmy, aby Zaangażowanych obywateli było wśród nas coraz więcej, dlatego postanowiliśmy ich poszukać i wyposażyć w narzędzia ułatwiające wprowadzenie zmian w swoim otoczeniu – wiedzy obywatelskiej i umiejętności reporterskich.Wszystkich aktywnych i nieobojętnych zapraszamy do pierwszej edycji projektu Obywatele na horyzoncie.

Od września 2013 do stycznia 2014 wybrane zespoły odbędą internetowo-stacjonarny kurs wspierający ich umiejętności obywatelskie (wiedza na temat praw i obowiązków, metody strażnicze/kontrolne, wykorzystanie posiadanych praw w interesie publicznym) oraz reporterskie (dokumentacja podjętych działań). Wszystkie poznane przez uczestników narzędzia mają pomóc w zainicjowaniu pozytywnej zmiany na rzecz społeczności, w której mieszkają i integracji tej społeczności do działania. Oprócz kursu i konsultacji on-line z ekspertami z zakresu działań obywatelskich i doświadczonymi reporterami, uczestnicy spotkają się ze sobą w Warszawie w czasie 5 weekendowych zjazdów (piątek, sobota, niedziela, głównie w miesiącach letnich).

Całość kursu opierać się będzie na konkretnych zagadnieniach i problemach, które uczestnicy zaobserwowali w swoich społecznościach i które chcieliby zmienić. Połączenie kompetencji reporterskich z wiedzą z zakresu prawa i działań lokalnych pomoże im tę zmianę inicjować. Będą mieli okazję do konsultowania swoich pomysłów ze specjalistami, przygotowując się do przeprowadzenia lokalnych „interwencji”. To także unikalna okazja do wymiany doświadczeń z aktywnymi osobami, działającymi w innych częściach Polski.

Chcemy, aby każdy zespół, który dostanie się do projektu Obywatele na horyzoncie nauczył się tworzyć reportaż filmowy i poznał swoje obywatelskie prawa i obowiązki oraz. Dzięki temu w przyszłości te osoby będą mogły działać lepiej i skuteczniej na rzecz zmian, o których marzą oni i ich sąsiedzi.

W marcu 2014 roku w kinie Muranów w Warszawie odbędzie się uroczysty pokaz nakręconych reportaży i spotkanie uczestników wieńczące projekt.

Przeczytaj regulamin.

Terminy zjazdów:

I zjazd 6-8.09

II zjazd 11-13.10

III zjazd 8-10.11

IV zjazd 29.11-1.12

V zjazd 10-12.01

Projekt realizowany przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

 

 

Swiss Contribution

 

 

Wartość współfinansowania szwajcarskiego: 80 741,06 CHF

www.programszwajcarski.gov.pl

www.swiss-contribution.admin.ch/poland

 

Partner i współpraca merytoryczna:

Homo Faber     Sieć Obywatelska Watchdog

Operator:

Ecorys           Euroregion Bałtyk

Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2010-2015 Regulamin serwisu »