Projekty

baza filmów

szukaj

o przeglądzie

Bonjour la France!

Przegląd filmów francuskich nie tylko dla dzieci

Według statystyk języka francuskiego uczy się w Polsce prawie 200 tys. uczniów *. Francja jest też częstym celem turystycznych wyjazdów młodych ludzi. Kraj ważny dla Europy nie tylko z historycznego punktu widzenia, ale zwłaszcza swojego kulturowego znaczenia – sztuki, filozofii, kuchni, mody. Przegląd skupia jak w soczewce problemy współczesnej Francji, która zmaga się z najistotniejszymi europejskimi wątpliwościami – imigracją, blaskami i cieniami społeczeństwa wielokulturowego, przemianami obyczajowymi i technologicznymi. W trakcie przeglądu pokażemy młodym widzom wielowymiarową Francję i filmy, które ukażą życie ich rówieśników – bliskie, ale jednocześnie różne od ich własnego.

Przegląd będzie okazją do spotkania z francuską kinematografią oraz umożliwi uczniom szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych poznanie elementów francuskiej historii, kultury, obyczajowości. Zapraszamy nie tylko uczniów, którzy uczą się języka francuskiego, lecz także wszystkich, którzy chcieliby poznać tę niezwykłą kulturę (filmy będą wyświetlane z polskim lektorem lub napisami). Wydarzenie skierowane nie tylko do nauczycieli i uczniów biorący udział w roku szkolnym 2014/2015 w Nowych Horyzontach Edukacji Filmowej. Będzie to także okazja do odwiedzenia lokalnego kina przez tych, którzy nie mogli uczestniczyć regularnie w programie NHEF. Na specjalny weekendowy pokaz w wybranych kinach zapraszamy także dzieci i opiekunów.

W warszawskim Kinie Muranów, zaraz po specjalnym, pokazie  filmu Najświętsza panienka, koptowie i ja (La vierge, les coptes et moi), reż. Namir Abdel Messeeh, Francja, Egipt, Katar 2011, 85’ zapraszamy na spotkanie z reżyserem. Wstęp wolny! Obowiązują zapisy: kontakt@nowehoryzonty.pl

 

podczas przeglądu

  • współczesne animacje i filmy aktorskie, krótko- i długometrażowe
  • w wybranych kinach prelekcje, warsztaty, spotkania z gośćmi, dyskusje
  • materiały dydaktyczne i scenariusze lekcji dla nauczycieli (nie tylko języka francuskiego)
  • filmy z lektorem lub polskimi napisami (w zależności od grupy wiekowej)

organizator

 
współorganizator


sponsor


* Na podstawie danych z 2013 roku: Powszechność nauczania języków obcych w roku szkolnym 2011/2012, oprac. Anna Braunek, ORE, Warszawa 2013.

Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2010-2015 Regulamin serwisu »