Program 2017/18

o projekcieedycja 2018/19baza filmów i materiałydodatkowe materiały dydaktycznedla nauczycielakontakt
Wszystko, co kocham
reż. J. Borcuch / Polska 2009 / 91’

Opis filmu

Przyjaźń, miłość i muzyka wypełniają życie głównego bohatera. Mogłoby być zwyczajnie, ale rzecz dzieje się w początku lat 80. w Polsce. W prywatność ludzi nieubłaganie wkracza historia, komplikując wzajemne relacje i wystawiając je na próbę.

Janek jest uczniem liceum i założycielem punkrockowego zespołu. Zakochuje się w Basi. Wszystko zdaje się rozwijać pomyślnie: grupa szykuje się do występu na festiwalu, a Basia odwzajemnia uczucie Janka. Wkrótce jednak sprawy się komplikują. Janek jest synem wojskowego, a ojciec Basi – działacz Solidarności – nie chce, by córka wiązała się z chłopakiem. Chwilowy związek Janka z sąsiadką, odkryty przez jej męża, skutkuje problemami – zespół nie może prowadzić prób i dostaje zakaz występu na szkolnym balu. Beztroskie czasy kończą się ostatecznie 13 grudnia 1981 roku wraz z ogłoszeniem stanu wojennego.

Nagrody

  • nagroda publiczności na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2009, nominacja do nagrody głównej na Festiwalu Filmowym w Sundance 2010

Wątki z prelekcji

  • Dojrzewanie jako temat filmowy
  • Przywołamy kontekst historyczny akcji (przełom lat 70. i 80.). Porozmawiamy o stanie wojennym i jego konsekwencjach. Poruszymy wątek dojrzewania i wyrażania siebie poprzez muzykę.

Pojęcia kluczowe

dojrzewanie
stan wojenny
bunt

projekcje w miastach

Twórcy

reżyseria: J. Borcuch
barwa: kolor

Ograniczenia wiekowe

Film przeznaczony dla 15-latków i widzów starszych.

baza filmów

szukaj
Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2010-2015 Regulamin serwisu »