Program 2017/18

o projekcieedycja 2018/19baza filmów i materiałydodatkowe materiały dydaktycznedla nauczycielakontakt
Ostatnia rodzina
reż. J. P. Matuszyński / Polska 2016 / 122’

Opis filmu

Filmowy portret niezwykłej rodziny prowadzącej zupełnie zwyczajne życie. Głowa rodziny, artysta odnosi sukcesy, jego dzieła są doceniane, jego twórczość pozwala zapewnić rodzinie wygodne życie, świat zewnętrzny niemal nie istnieje, jego problemy nie dotykają bohaterów.

Młody reżyser tworzy obraz rodziny Beksińskich – malarza Zdzisława, jego żony Zofi i syna Tomasza – znanego, „kultowego” dziennikarza radiowego. Ich życiu przyglądamy się na przestrzeni 28 lat (akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński wprowadza się do swojego mieszkania na warszawskim osiedlu, w pobliżu mieszkania rodziców). Nadwrażliwość Tomka jest źródłem niepokoju matki, naznacza życie całej rodziny.

Nagrody

  • Srebrny Lampart za najlepszą rolę męską dla Andrzeja Seweryna na MFF w Locarno 2016 | Złoty Lew dla najlepszego flmu na FF w Gdyni 2016 | Nagroda za główną rolę męską dla Andrzeja Seweryna na FF w Gdyni 2016 | Nagroda za główną rolę kobiecą dla Aleksandry Koniecznej na FF w Gdyni 2016

Wątki z prelekcji

  • Artysta a rodzina
  • Sylwetka Zdzisława Beksińskiego – malarza, fotografa, filmowca, sylwetka Tomasza Beksińskiego – dziennikarza, materiały źródłowe wykorzystane przy tworzeniu filmu, forma filmu – biografa? Dokumentaryzm? Artystyczna kreacja? Kontrowersje wokół filmu.

Pojęcia kluczowe

rodzina
twórca
cierpienie

projekcje w miastach

Twórcy

reżyseria: J. P. Matuszyński
barwa: kolor

Materiały dydaktyczne

"Zwykłe życie niezwykłej rodziny - o filmie J. P. Matuszyńskiego" (scenariusz lekcji - język polski), oprac. Jolanta Manthey

baza filmów

szukaj
Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2010-2015 Regulamin serwisu »