Program 2017/18

o projekcieedycja 2018/19baza filmów i materiałydodatkowe materiały dydaktycznedla nauczycielakontakt
Powidoki
reż. A. Wajda / Polska 2016 / 98’

Opis filmu

"„Powidoki” - niedoskonałe, ale przejmujące" - tak krytyk Tadeusz Sobolewski ocenił ostatnie dzieło Andrzeja Wajdy, opowieść o Władysławie Strzemińskim, malarzu, teoretyku sztuki i nauczycielu akademickim.

Strzemiński był artystą awangardowym, konstruktywistą. W powojennej rzeczywistości, gdzie o wszystkim, także o tym, jaka powinna być sztuka, decydowała rządząca partia, jego los był przesądzony - twórca musiał albo zaakceptować socrealizm zadekretowany przez władzę, albo skazać się na niebyt. Strzemiński nie potrafił i nie chciał zrezygnować z wewnętrznej wolności, za co zapłacił najwyższą cenę. Niepokorny twórca zmarł z głodu w Łodzi w 1952 roku.


Nagrody

  • Nagroda specjalna w roku 2016 na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Wątki z prelekcji

  • Artysta w systemie totalitarnym
  • Twórczość Andrzeja Wajdy i jej znaczenie w historii kina . Film o artyście w systemie totalitarnym , sztuka podporządkowana systemowi i cena , jaką artysta płaci za niezależność; artysta. Stworzymy przegląd twórczości Andrzeja Wajdy. Omówimy etos artysty, społeczną funkcję sztuki.

Pojęcia kluczowe

totalitaryzm
wolność artysty
sztuka socrealizmu
awangarda
bunt

projekcje w miastach

Twórcy

reżyseria: A. Wajda
barwa: kolor

Materiały dydaktyczne

"Po co artyście wolność?" (scenariusz lekcji - język polski, wiedza o kulturze, godzina wychowawcza), oprac. Jolanta Manthey

baza filmów

szukaj
Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2010-2015 Regulamin serwisu »