Program 2017/18

o projekcieedycja 2017/18baza filmów i materiałydodatkowe materiały dydaktycznedla nauczycielakontakt
Rewers
reż. B. Lankosz / Polska 2009 / 101’

Opis filmu

Mroczne czasy stalinizmu ukazane w konwencji czarnej komedii. Historia została przedstawiona z perspektywy trzech kobiet reprezentujących różne pokolenia. Uczuciowe perypetie naiwnej miłośniczki poezji okazują się pretekstem do przedstawienia codzienności lat 50. naznaczonej wpływem państwa i jego służb.

Jest rok 1953. Sabina pracuje w wydawnictwie i marzy o wielkiej miłości. Jej matka i babcia chcą wydać ją za mąż. Niestety Sabina odrzuca kolejnych „narzeczonych”, czekając na tego jedynego. Jej marzenia zdają się spełniać, gdy na horyzoncie pojawia się przystojny Bronisław. Tylko babcia ma wątpliwości i w przeciwieństwie do Sabiny i jej matki krytycznie ocenia wybranka dziewczyny. Sceptycyzm babki okazuje się uzasadniony, a konsekwencje związku z przystojnym Bronkiem daleko idące. Klamrowa konstrukcja filmu niesie dającą do myślenia pointę. 

Nagrody

  • Złote Lwy: najlepszy film, zdjęcia, najlepsza rola kobieca, najlepsza rola męska na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2009

Wątki z prelekcji

  • Człowiek wobec historii
  • Wspólnie cofniemy się do czasów stalinizmu w Polsce i spróbujemy określić wpływ partii na życie obywateli w tamtych czasach. Wymienimy różne typy konwencji gatunkowych w filmie. Odpowiemy na pytanie, czym jest postmodernizm.

Pojęcia kluczowe

totalitaryzm
PRL
konwencja
synkretyzm
postmodernizm

projekcje w miastach

Twórcy

reżyseria: B. Lankosz
nagrody: Złote Lwy: najlepszy film, zdjęcia, najlepsza rola kobieca, najlepsza rola męska na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2009
barwa: kolor

baza filmów

szukaj
Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2010-2015 Regulamin serwisu »