edukacja filmowa

o projekciefilmy i materiałydaty i cenyaktualnościdla nauczycielakontakt
Pelikan
Pelikaanimies
reż. L. Helminen / Findlandia 2004 / 84’

Opis filmu

Zawsze bądź sobą
Groteskowa opowieść o pelikanie, który postanowił zostać człowiekiem. Jednak w nowym ciele nie czuje się swobodnie. Zauważa to chłopiec z sąsiedztwa, zaprzyjaźnia się z nim i pomaga stawiać pierwsze kroki w świecie ludzi.

Wątki z prelekcji

  • co to znaczy zawsze być sobą?
  • umiejętność dochowywania tajemnicy
  • tytułowy bohater chciał należeć do świata ludzi i wiele się od nich nauczyć; odwróćmy sytuację – czego ludzie mogliby się nauczyć od niego?

Pojęcia kluczowe

kultura
normy
zwyczaje
bycie sobą
fantastyka

projekcje w miastach

Stopka

reżyseria: L. Helminen
barwa: kolor

Opinia psychologa

Pelikan – analiza psychologiczna

Analiza psychologiczna dla nauczycieli i rodziców, którzy chcą porozmawiać z dziećmi o filmie.

Opracował: Joanna Giereło

Film Pelikan jest pokazywany uczniom klas 4-6 szkół podstawowych w ramach projektu Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.

Dziesięcioletni Emil ma nietypowego przyjaciela. Jest nim pelikan, który postanowił przybrać postać człowieka. Chłopiec odkrywa jego sekret i uczy go zachowywać się jak ludzie. Mimo znalezienia pracy, wynajęcia mieszkania, noszenia garnituru nie brakuje osób podejrzliwie patrzących na ptaka. Emilowi i jego przyjacielowi udaje się strzec tajemnicy tylko do czasu...

Historia pelikana jest próbą odpowiedzenia na pytanie: co to znaczy być sobą?

Główne wątki do poruszenia z dziećmi:

• Co to znaczy być sobą?

Tytułowy Pelikan doszedł do wniosku, że nie warto udawać kogoś, kim się nie jest. Był ptakiem i udawanie człowieka było dla niego bardzo trudne.

Być sobą to znaczy nie udawać kogoś, kim się nie jest, to znaczy „pozostać w swojej skórze”, a nie zachowywać się jak ktoś inny. Być sobą to także lubić samego siebie, ze swoją innością i wyjątkowością.

Jak wyglądałby świat, gdyby wszyscy wyglądali, czesaliby się, myśleli i lubili to samo?

Warto podkreślić, że kochamy i akceptujemy dziecko takim, jakie jest!

• Akceptowanie siebie

Pelikanowi wydawało się, że bycie człowiekiem jest lepsze od bycia ptakiem.

Kiedy widzimy, że inni nie akceptują tego, że lubimy koty, jazdę na łyżworolkach czy historię w szkole, staramy się dopasować i udajemy, że od kotów wolimy psy, fajniejsza jest jazda na rowerze niż na łyżworolkach, a matematyka to nasz ulubiony przedmiot.

Czy jednak warto? Czy Pelikanowi wyszło na dobre udawanie kogoś, kim nie był? Szybko okazuje się, że taka postawa przysporzyła Pelikanowi wiele nieszczęścia.

Czy jesteśmy w stanie wszystkim się przypodobać, zadowolić i dostosować do dzieci wokół nas?

Dzieciom warto podkreślić, że nie każdy musi nas lubić. My także nie z każdym jesteśmy w stanie się kolegować. Warto gromadzić wokół siebie przyjaciół, którzy polubią nas za to, jacy jesteśmy naprawdę (jak to zrobił Emil wobec Pelikana).

• Przyjaźń

Przyjaźń Emila z Pelikanem była wyjątkowa. Emil uczył swojego przyjaciela mówić tak jak ludzie, czytać, zachowywać się jak człowiek. Elza nie dowierzała, że to możliwe, by dziecko mogło nauczyć czegoś dorosłego.

W przyjaźni nie ma znaczenia to, jak bardzo się od siebie różnimy. Jeśli się akceptujemy, możemy sobie pomagać i wspierać się wzajemnie.

• Dotrzymywanie tajemnicy

Emil nie powiedział swojej przyjaciółce Elzie prawdy o Pelikanie. Obiecał, że dochowa tajemnicy i dotrzymał słowa. Elza zezłościła się na niego, ale zrozumiała, że zachował się jak prawdziwy przyjaciel.

Pozwolenie dziecku na posiadanie sekretu, przyzwolenie na to, co i komu dziecko chce powiedzieć, jest bardzo ważnym elementem rozwoju. W wieku około 6–7 lat dziecko rozumie już, czym jest tajemnica i zaczyna jej strzec. To naturalny proces. Są jednak i złe sekrety. Warto być więc czujnym i rozmawiać z dzieckiem, które sekrety są dobre, a które złe.

Pobierz analizę w formacie PDF.


Ograniczenia wiekowe

Film nie ma ograniczeń wiekowych.

Materiały dydaktyczne

Temat: Ludzie mają kulturę, a ptaki – niebo. O tym, że warto pozostać sobą.

Opracowała: Paulina Krześniak

Pobierz scenariusz lekcji w formacie PDF.

baza filmów

Miasto:
Grupa wiekowa:
Cykl
szukaj
Tytuł / reżyser:
szukaj
Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2010-2014 Regulamin serwisu »