Media i my – scenariusz lekcji wychowawczej

Materiały dydaktyczne dla nauczycieli
Spis treści
- Scenariusz lekcji wychowawczej
Temat: Media i my - Załączniki
Scenariusz lekcji wychowawczej
Opracowała: Jolanta Manthey
Temat: Media i my.
Cele lekcji
Po lekcji uczeń powinien:
- umieć nazywać i wymieniać nowe media;
- krytycznie oceniać zjawiska związane z upowszechnieniem nowych mediów;
- rozumieć potrzebę świadomego uczestnictwa w cyberświecie;
- formułować własne opinie i argumentować je (w trakcie pracy w grupie);
- podawać konkretne przykłady wpływu mediów na życie współczesne;
- wskazywać pozytywną i negatywną rolę mediów we współczesnym świecie.
Metody pracy
- praca w grupach
- burza mózgów
- arkusz SWOT
Środki dydaktyczne
- fragmenty eseju Zygmunta Baumana Samotność w tłumie [w:] 44 listy ze świata płynnej nowoczesności, Kraków, Wydawnictwo Literackie, 2011
- karty pracy
- arkusze SWAT
Czas trwania
2 lekcje
Przebieg lekcji
-
Lekcję rozpoczynamy od lektury fragmentów eseju Zygmunta Baumana (zał. 1), następnie prosimy uczniów o skomentowanie podanych informacji oraz odniesienie ich do własnych doświadczeń (ile czasu w ciągu dnia zajmuje Wam utrzymywanie kontaktów ze znajomymi za pomocą takich mediów jak wymienione w tekście?).
-
Wyjaśniamy pojęcie „nowe media” (techniki przekazu oraz technologie stosowane powszechnie od połowy lat 80. XX wieku, techniki pozyskiwania, utrwalania, przetwarzania i transmisji informacji, danych, dźwięków i obrazu wynalezione i wprowadzone do użytku później niż TV).
-
Burza mózgów. Następnie informujemy uczniów, że tematem tej lekcji będzie rola mediów jako narzędzia niezbędnego współczesnemu człowiekowi. Zadajemy pytania: Z jakich urządzeń korzystają codziennie? (telefon komórkowy, komputer); do czego służy telefon komórkowy (w jaki sposób go wykorzystują), ewentualnie – w jaki sposób wykorzystują komputer (dostęp do Internetu). Wybrany uczeń zapisuje propozycje na tablicy (na pewno znajdą się takie zapisy, jak: kontakt z przyjaciółmi, wymiana informacji dot. zadań domowych, rozrywka – słuchanie muzyki, gry, poszukiwanie materiałów do nauki i inne).
-
Praca w grupach. Dzielimy klasę na zespoły 4–5 osobowe i rozdajemy im karty pracy (przewidywany czas pracy zespołu ok. 10 minut).
-
Prezentacja wyników pracy w grupach. Prosimy przedstawicieli grup o przedstawienie ustaleń na forum klasy (ok. 15 minut).
-
Podsumowanie i propozycja „pracy domowej”. Prosimy uczniów o sformułowanie wniosków dotyczących roli mediów w świecie współczesnym i proponujemy ćwiczenie z „odstawieniem mediów” – ustalamy, że w ciągu jednej doby nie będą korzystali ani z telefonów komórkowych (po wcześniejszym uzgodnieniu z rodzicami), ani z Internetu. Prosimy, aby w każdej sytuacji, gdy będą mieli potrzebę skorzystania z nich, sporządzili zapis na ten temat (w jakiej sytuacji, w jakim celu chcieli skorzystać z urządzenia, jak się czuli, nie mogąc tego zrobić).
Przykładowe zadania na kartach pracy:
- Ustalcie, ilu średnio macie przyjaciół na Facebooku (lub analogicznym portalu), jak często kontaktujecie się z nimi? Na czym polega Wasz kontakt? Ile czasu dziennie Wam zajmuje? Na czym polega wasza przyjaźń?
- Zaplanujcie wyjście do kina/ na koncert/ inną imprezę kulturalną ze znajomymi. Ile czasu Wam zajmie? (wybór filmu/ imprezy, ewentualnie zakup biletów, ustalenie terminu itp.). Spróbujcie określić, ile czasu zajęłyby Wam te same działania (opiszcie je), gdybyście nie korzystali z telefonu i Internetu.
- Wyobraźcie sobie, że zbliżają się wybory, w których po raz pierwszy możecie głosować. Gdzie będziecie szukać informacji o kandydatach, które pomogłyby Wam podjąć decyzję? W jaki sposób i w jakim stopniu może w takiej sytuacji być pomocny Internet?
- Macie przygotować wspólny projekt na lekcję historii. Z jakich źródeł będziecie korzystać? Wymieńcie zalety i słabości korzystania z poszczególnych źródeł informacji (konkretne strony internetowe, książki, czasopisma, inne źródła).
- Jaką rolę w Waszej codzienności odgrywa Internet? Wymieńcie sytuacje, w których z niego korzystacie i dopiszcie do każdej, w jaki sposób można by się w nich obejść bez Internetu.
Przebieg lekcji 2
Lekcję rozpoczynamy od swobodnych wypowiedzi uczniów na temat pracy domowej – czy udało im się „odstawić media” na 24 godziny? Jakie zmiany zauważyli w ciągu tego czasu? Na czym polegała wg nich trudność zadania? (Jeśli uczniowie rzetelnie wykonają zadanie, z pewnością będą mieli wiele do powiedzenia, dlatego ta część lekcji przewidziana jest na 15-20 minut).
Praca w grupach. Dzielimy klasę na zespoły 4–5 osobowe i rozdajemy im karty pracy- arkusze SWOT (przewidywany czas pracy zespołu ok. 10 minut).
- Prezentacja wyników pracy w grupach. Prosimy przedstawicieli kolejnych grup o przedstawienie ustaleń na forum klasy (każda grupa przedstawia jedną „ćwiartkę” arkusza), ostatnia grupa formułuje wnioski, pozostali ewentualnie uzupełniają (ok. 5–8 minut).
Rozdajemy uczniom tekst eseju Zygmunta Baumana (Z. Bauman Samotność w tłumie lub Poza siecią i w sieci [w:] 44 listy ze świata płynnej nowoczesności, Kraków, Wydawnictwo Literackie, 2011) z poleceniem zapoznania się z nim w domu.
Zadanie dla chętnych: wykorzystując doświadczenia z lekcji oraz tekst współczesnego filozofa, sformułuj swoje refleksje na temat znaczenia mediów w życiu dzisiejszego nastolatka. Swoje przemyślenia opublikuj na forum klasowym.
Załączniki
- Zygmunt Bauman, Samotność w tłumie (fragm.)
Na stronie internetowej „Chronicle of Higher Education” (http://chronicle.com/) można było przeczytać o pewnej nastolatce, która każdego miesiąca wysyłała 3000 SMS-ów. Oznacza to, że pisała średnio sto wiadomości dziennie, a więc mniej więcej jedną na dziesięć minut (jeśli odliczyć czas na sen): „rano, w południe i w nocy, w święta i w dni powszednie, w szkole , podczas posiłków, w trakcie odrabiania lekcji i w czasie mycia zębów”. Wynika z tego, że niemal nigdy nie przebywała sama ze sobą: w towarzystwie własnych myśli, marzeń, lęków i nadziei. (…) Profesor Jonatan Zimmerman z New York University zauważa, że niemal trzy czwarte amerykańskich nastolatków spędza każdą chwilę wolnego czasu przykute do komputera, gwarząc na Facebooku lub Myszce. Jego zdaniem, nie są oni w stanie funkcjonować bez wysyłania i otrzymywania elektronicznych sygnałów dźwiękowych lub wizualnych. Serwisy społecznościowe, twierdzi Zimmerman, są nowym, potężnym narkotykiem, który uzależnia dzisiaj nastolatków. Słyszeliście na pewno o cierpieniach, jakie przeżywają ludzie uzależnieni od narkotyków, kiedy znajdują się „na głodzie”; możecie sobie zatem wyobrazić męki, przez jakie przechodzą te nastolatki, gdy jakiś wirus (względnie rodzic lub nauczyciel) zablokuje im dostęp do Internetu albo pozbawi ich możliwości korzystania z telefonu komórkowego. - Arkusz SWOT
KORZYSTANIE Z „NOWYCH MEDIÓW” MOCNE STRONY
SŁABOŚCI
SZANSE
ZAGROŻENIA


