nowe horyzonty edukacji filmowej

Literatura hipertekstowa i programy komputerowe do tworzenia poezji

nowe horyzonty edukacji filmowej
Materiały dydaktyczne dla nauczycieli

Spis treści

  1. Wprowadzenie w temat lekcji
  2. Scenariusz lekcji języka polskiego
    Temat: I Ty możesz zostać pisarzem lub poetą w Internecie – literatura hipertekstowa i programy komputerowe do tworzenia poezji.

Informacje o temacie

Lekcja skierowana do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Pokazuje, że Internet może stanowić źródło fascynujących inspiracji literackich. Prezentuje uczniom serwisy internetowe, w których można przeczytać tekst literacki (w tym lekturę szkolną), a także te, umożliwiające samodzielne tworzenie literatury. Ze względu na specyfikę tematu lekcji, scenariusz ten nie ma typowej formy, zawiera wskazówki dla nauczyciela, inspiracje, wymaga wcześniejszego przejrzenia podanych witryn internetowych i pokierowania lekcją w kierunku interesującym prowadzącego.

Scenariusz lekcji języka polskiego

Opracowała: Anna Równy

Temat: I Ty możesz zostać pisarzem lub poetą w Internecie – literatura hipertekstowa i programy komputerowe do tworzenia poezji.

Cele lekcji

Uczeń:

  • rozbudza motywację do czytania;
  • rozwija umiejętności odbioru dzieł literackich i innych tekstów kultury, także audiowizualnych;
  • uświadamia sobie, że literatura, również ta w wersji elektronicznej, jest źródłem zrozumienia świata i człowieka;
  • uzmysławia sobie, że Internet w swoich zasobach zawiera również literaturę piękną, daje dostęp do tekstów literackich;
  • zostaje zachęcony do próbowania swoich sił w tworzeniu literatury (lekcja propaguje wśród uczniów aktywność artystyczną);
  • przygotowuje się do życia w społeczeństwie informacyjnym;
  • nabywa umiejętności wyszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł, z zastosowaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Metody pracy

  • metoda poglądowa
  • wykład
  • wyszukiwanie informacji w Internecie
  • samodzielna praca z programem komputerowym/ praca w grupach (zależne od możliwości technicznych szkoły i ilości komputerów do dyspozycji)
  • praca z hipertekstem

Środki dydaktyczne

Czas trwania

1 godzina lekcyjna (jeśli uczniowie zainteresują się tematem, można go rozszerzyć o kolejną godzinę lekcyjną, wszystko zależy od czasu, jaki poświęcimy zapoznaniu się z treścią i możliwościami poszczególnych witryn internetowych)

Przebieg lekcji

  1. Nauczyciel wprowadza uczniów w temat. Wyjaśnia pojęcie „literatura” i „powieść hipertekstowa”.

    Literaturę hipertekstową możemy podzielić na dwa typy, w zależności od sposobu korzystania – czytania. Pierwszy typ to teksty, które mogą być przez czytelnika użyte, lecz nie mogą być zmieniane. Czytelnik wchodzi do tekstu różnymi wejściami i porusza się w nim w wielu, wybranych przez siebie, kierunkach. Drugi typ pozwala nie tylko na przemieszczanie się czytelnika po już wyznaczonych torach i napisanych blokach tekstu, ale umożliwia także modyfikowanie i dodawanie przez czytelnika swoich własnych odnośników (źródło: klasyfikacja Michaela Joyca).

    Powieść hipertekstowa – charakteryzuje się „pokawałkowaną” fabułą, narracja, prowadzona różnymi torami, urywa się, zawraca, zapętla. Możliwości technologiczne Internetu pozwalają czytelnikowi wpływać na wybór treści, na kolejność czytanych fragmentów.

  2. Nauczyciel podaje uczniom tytuły polskich powieści hipertekstowych i prosi, żeby odnaleźli ich adresy w wyszukiwarce internetowej. Uczniowie zapoznają się z zawartością stron, sprawdzają możliwości techniczne, czytają fragmenty i sami przechodzą, dzięki oznaczeniom hipertekstowym, do kolejnych stron i wariantów interpretacji.

    Sławomir Shuty Blok

    Sławomir Szuty - Blok

    Radosław Nowakowski Koniec świata według Emeryka

    Radosław Nowakowski - Koniec świata według Emeryka

  3. Nauczyciel prezentuje uczniom stronę internetową z hipertekstowym tomikiem poezji Anny Kamieńskiej http://www.czary-i-mary.pl/ jako przykład literatury hipertekstowej, która daje możliwość współtworzenia poezji z autorką tomiku, edytowania stron, dopisywania własnych fragmentów wierszy.

    Anna Kamieńska - Czary i mary

    Anna Kamieńska - Czary i mary

    Anna Kamieńska - Czary i mary

  4. Nauczyciel uświadamia uczniom, że w sieci można również znaleźć darmowe programy do tworzenia poezji. Oczywiście poziom takich wierszy pozostawia wiele do życzenia, ale ich ważną zaletą jest to, że przyczyniają się do rozwoju czytelnictwa i zainteresowania literaturą.

    • 4. 1. Uczniowie otwierają stronę http://derbeth.w.interia.pl/poeta/.
    • 4. 2. Otwierają zakładkę „Download”.

      Poeta
    • 4. 3. Wybieramy program RARPoetaStandard wersja 1.25 i klikamy.

      Poeta
    • 4. 4. Pobieramy program, wybieramy opcję „zapisz plik” i „ok”.

      Poeta
    • 4. 5. Otwieramy folder „poetastandard”, spośród zawartych w nim plików wybieramy „setup” i klikamy w niego, wybierając potem opcję „Otwórz”. Tym sposobem mamy już zainstalowany program.

      Poeta
    • 4. 6. Odszukujemy w naszym komputerze ikonę programu „Poeta” i klikamy.

      Poeta

      Program działa w ten sposób, że po uruchomieniu przycisku „Pisz strofę” dopisuje kolejne strofy wiersza.

  5. Ostatnim, prezentowanym przez nauczyciela, zagadnieniem jest uświadomienie uczniom, że Internet to miejsce, w którym można czytać literaturę piękną, lektury szkolne i inne utwory literackie. Przykładem takiej strony jest np. witryna Wolni pisarze. Wolne pisarki: http://www.facebook.com/pages/Wolni-pisarze-Wolne-pisarki/188565994515789?sk=info

    Wolni pisarze, wolne pisarki

    Biblioteki cyfrowe udostępniające utwory w domenie publicznej:
    http://www.wolnelektury.pl/katalog/
    http://www.pbi.edu.pl/index.html
    http://www.polona.pl/dlibra

  6. Podsumowanie: Nauczyciel pyta uczniów, jakie role w upowszechnianiu czytelnictwa spełnia Internet? Wspólnie zbierają wnioski i zapisują na tablicy.

  7. Praca domowa (do wyboru):

    a. Klasyczna książka czy literatura hipertekstowa. Która forma jest Ci bliższa? Uzasadnij swój wybór w minimum 20 zdaniach.

    b. Wyjaśnij, jak rozumiesz słowa Agnieszki Skalskiej: „Właśnie ten rodzaj twórczości, jak żaden inny oddaje, zarówno formą jak i treścią, charakter współczesnego świata i nas – jego mieszkańców. Powieść hipertekstową można czytać w trakcie spacerów po Internecie, przerwać wpół w razie nagłego telefonu. Można ją także czytać przy kubku ciepłej herbaty w chłodny, jesienny wieczór. Bo w gruncie rzeczy – literatura pozostaje literaturą. Tyle, że ta wypełniona hipertekstowością jest bardziej skrojona na miarę naszych czasów.”


Proponowana bibliografia:

  1. Hopfinger Maryla, Literatura elektroniczna, [w:] Literatura i media po 1989 roku, Warszawa, Oficyna Naukowa, 2010, s. 164–188.
  2. Techsty. Literatura i Nowe Media http://www.techsty.art.pl/
  3. http://liternet.pl/

 

Wersja do druku: