Mowa nienawiści – scenariusz lekcji wychowawczej

Materiały dydaktyczne dla nauczycieli
Spis treści
- Scenariusz lekcji wychowawczej
Temat: Mowa nienawiści
Scenariusz lekcji wychowawczej
Opracował: Tomasz Sowiński
Temat: Mowa nienawiści.
Cele lekcji
Po lekcji uczeń powinien:
- definiować pojęcie mowa nienawiści,
- analizować wypowiedzi pod kątem kultury języka i zabarwienia emocjonalnego,
- wypowiadać się na różne tematy w duchu tolerancji i poszanowania godności innych osób,
- aktywnie uczestniczyć w multikulturowym społeczeństwie, w oparciu o normy i wartości etyczne,
- właściwie ocenić możliwości nowych mediów w krzewieniu kultury słowa,
- świadomie uczestniczyć w kulturze 2.0 i za pomocą nowoczesnych technologii przyczyniać się do popularyzacji kultury słowa.
Metody pracy
- praca z filmem
- praca z programem komputerowym
- praca w grupach
- dyskusja
- prezentacja
- pokaz
- rozmowa nauczająca
- burza mózgów
Środki dydaktyczne
- fragmenty wypowiedzi umieszczone na stronie internetowej http://www.youtube.com, w których zastosowano mowę nienawiści, np.:
- ksiądz o homoseksualistach http://www.youtube.com/watch?v=23PDQ33QNfE
- Radio Maryja http://www.youtube.com/watch?v=W6czoMxUV3A
- teledysk: Peja Frajerhejt 9.12 http://www.youtube.com/watch?v=OhZVpPBNeoI
- fan Radia Maryja http://www.youtube.com/watch?v=slS8DMgHBqY
- Cejrowski i homoseksualiści http://www.youtube.com/watch?v=H0ghQVPuXLs - strona internetowa: http://www.overstream.net
Czas trwania
2 lekcje
Przebieg lekcji
-
Dyskusja wstępna. Nauczyciel pyta uczniów, jaki wpływ na kształtowanie kultury słowa mają media, zwracając szczególną uwagę na popularne wśród młodzieży serwisy wideo i serwisy społecznościowe oraz wszelkiego typu wypowiedzi i komentarze umieszczane przez internautów na stronach internetowych. Pyta, czy zdarzyło się, że czuli się dotknięci jakąś wypowiedzią, ilustracją, zdjęciem.
-
Projekcja filmów i dyskusja. Nauczyciel zapisuje temat na tablicy i ogląda z uczniami w serwisie www.youtube.com fragmenty filmów, w których zastosowano mowę nienawiści. Po projekcji przeprowadza z uczniami dyskusję o kulturze słowa prezentowanej w przedstawionych materiałach. Pyta, dlaczego nie należy wypowiadać się w taki sposób i jakie formy może przybrać wypowiedź nacechowana wrogością.
-
Burza mózgów i rozmowa nauczająca. Uczniowie zastanawiają się, jak zdefiniować termin mowa nienawiści. Nauczyciel zapisuje pomysły na tablicy. Następnie podaje swoją definicję i wraz z uczniami ją analizuje: Mowa nienawiści (ang. hate speech) – wszelkie akty mowy, wypowiedzi ustne i pisemne oraz komunikaty wizualne, które ranią, poniżają i znieważają osoby lub grupy osób, do których są skierowane. Wypowiedzi tego typu, poprzez zatopiony w nich kontekst, rozbudzają oraz podtrzymują negatywne emocje i stereotypy.
-
Burza mózgów. Nauczyciel prosi uczniów, by wymienili znane im krzywdzące słowa/określenia i zapisuje je na tablicy. Następnie prosi, by uczniowie zastąpili je słowami, które nie są nacechowane nienawiścią.
-
Praca w grupach. Nauczyciel dzieli klasę na kilka grup, które mają wykonać zadanie domowe: znaleźć w Internecie wideo-przykłady wypowiedzi, które można uznać za mowę nienawiści, dyskryminujące ze względu na:
a) rasę,
b) narodowość,
c) płeć,
d) orientację seksualną,
e) światopogląd religijny.
Nauczyciel prosi, by liderzy grup zarejestrowali się na stronie internetowej http://www.overstream.net, udzielając niezbędnych instrukcji.
Przebieg lekcji 2
-
Prezentacja. Liderzy grup prezentują przygotowany materiał filmowy z komentarzem motywującym ich wybór.
-
Pokaz. Nauczyciel instruuje uczniów, jak podkładać napisy w serwisie overstream.
-
Praca w grupach. Nauczyciel prosi uczniów, by przygotowali w swoich grupach napisy do wybranych filmów z alternatywną wersją wypowiedzi, pozbawioną pierwotnego, wrogiego wydźwięku i nadali swym pracom tytuły określające cel akcji.
-
Prezentacja i analiza pracy w grupach. Liderzy grup ponownie prezentują opracowany już materiał filmowy. Wszyscy zastanawiają się, czy poszczególne grupy skutecznie „zdetonowały” negatywny ładunek emocjonalny zawarty w oryginalnych wypowiedziach.
-
Pokaz i praca w grupach. Nauczyciel instruuje uczniów, jak umieścić plik w serwisie YouTube na wspólnym – wcześniej utworzonym przez siebie – profilu klasowym, a następnie poszczególne grupy dodają swoje prace na tym profilu.
-
Dyskusja podsumowująca. Nauczyciel przeprowadza z uczniami dyskusję na temat stosowania mowy nienawiści w sytuacjach, z którymi uczniowie spotykają się na co dzień. Zadaje pytania: dlaczego i jak należy się takim wypowiedziom przeciwstawiać?


