baza filmów

szukaj

Relacja z 35. Ale Kino! (dzień 4)

Zapraszamy do lektury codziennej relacji z 35. Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! autorstwa członkiń Jury Nauczycieli.

Po raz kolejny w gronie jurorów festiwalu Ale Kino! znaleźli się nauczyciele, którzy współpracują z nami w programie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. To grono aktywnych pedagogów, angażujących się w proces kształcenia uczniów w aspekcie filmu i sztuk wizualnych. Festiwal Ale Kino! to okazja do obejrzenia kilkudziesięciu filmów poruszających tematykę życia młodych ludzi, uczestnictwa w międzynarodowym wydarzeniu i poznania twórców kinematografii dziecięcej. Poniżej znajdą Państwo relację z kolejnych dni poznańskiego święta kina dla młodego widza.

Środa, 6.12.2017

Mikołakowy dzień festiwalowy dostarczył jurorom wielu wzruszeń, bo filmy wyświetlane w paśmie konkursowym prezentowały poważną i trudną tematykę. Pierwszy w reżyserii Dennisa Botsa "Storm. Opowieść o odwadze" opowiadał o czasach Marcina Lutra i inkwizycyjnych prześladowaniach oraz ich skutkach dla rodzin. Świat tamtych zdarzeń oglądaliśmy oczami nastoletniego Storma, który by ratować skazanego na śmierć ojca, gotów jest do najwyższych poświęceń. Pomoc niesie mu bardzo samodzielna sierota Marieke, która mieszka w kanałach Antwerpii. Ta epickia opowieść o wydarzeniasch sprzed niemalże 500 lat skupiła uwagę nastoletniej widowni, a brawa kończące projekcję świadczą o wysokiej ocenie dzieła.


 

"Gra w szklane  kulki" Christiana Duguay a to epicki obraz ukazujący okrucieństwo prześladowań Żydów w okupowanej Francji. Żywa fabuła, realistyczne sceny, świetna gra młodych aktorów niepostrzeżenie zabrały festiwalowych widzów w długą, ale niedłużącą się podróż -w czasy II wojny światowej. Losy bohaterów śledziliśmy z zapartym tchem, a finał uwieńczony został aplauzem. Dodać tylko można, że film oparto na faktach. Polecam!

Hanna Brange


Pozostałe dni relacji:

Czwartek, 7.12.2017 - Hanna Brange, Emilia Żuber

Wtorek, 5.12.2017 - Hanna Brange

Poniedziałek, 4.12.2017 - Emilia Żuber

Niedziela, 3.12.2017 - Emilia Żuber

Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2010-2015 Regulamin serwisu »