archiwum

baza filmów

szukaj

Wojtek Staroń w kinie Muranów

13 lutego 2012

W sobotę, 4 lutego 2012 odbył się w kinie Muranów pokaz specjalny dokumentu Argentyńska lekcja, organizowany przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty i Uniwersytet Dzieci. Projekcji towarzyszyło spotkanie z reżyserem Wojtkiem Staroniem, laureatem Srebrnego Niedźwiedzia za zdjęcia do Nagrody Pauli Markovitch. Za film o Argentynie reżyser otrzymał wiele nagród m.in. Złoty Róg na Krakowskim Festiwalu Filmowym za obraz, który "od początku do końca zachowuje równowagę między formą i treścią. Opowiada o odmiennych kulturach, jednak przede wszystkim skupia się na pięknie przyjaźni rodzącej się pomiędzy małym chłopcem i dziewczynką”.


Wojtek Staroń na spotkaniu w kinie MuranówWojtek Staroń na spotkaniu w kinie Muranów

Argentyńska lekcja, film powstały przy okazji dwuletniego pobytu Staroniów w Argentynie, ukazuje życie w miasteczku Azara zamieszkiwanego przez potomków polskich emigrantów, z perspektywy Janka - syna reżysera, który uczęszczając do miejscowej szkoły, zaprzyjaźnia się z 11-letnią Marcią. To właśnie wątek polski i korzenie mieszkańców Azary wzbudziły szczególne zainteresowanie rodziny Staroniów.

W trakcie spotkania do reżysera dołączyli występujący także w filmie żona, syn i córeczka. Jednak największą niespodzianką dla uczestników było pojawienie się samej Marcii, która przyjechała do Polski na specjalne zaproszenie rodziny Staroniów.

Goście odpowiedzieli na liczne pytania młodych studentów Uniwersytetu Dzieci, np. o warunki życia w Azarze czy losy tamtejszego klubu polskiego. Reżyser opowiedział też o narodzinach koncepcji i o samym procesie jego powstawania. „Trzeba bardzo zwracać uwagę, kiedy coś dzieje się po raz pierwszy i rejestrować to. Czasem można przygotować się do sfilmowania jakiejś sytuacji, ale kiedy coś dzieje się po raz pierwszy, emocje są najintensywniejsze, wtedy trzeba mieć kamerę pod ręką" - radził. Aktywny udział w pokazie brał też gość specjalny - ambasador Republiki Argentyny Gerardo Biritosa, którego mieliśmy zaszczyt gościć wraz z małżonką.

Obejrzyj zdjęcia w galerii.

Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2010-2015 Regulamin serwisu »